Odatv dün yazdı, DEM Parti’den açıklama geldi: “Cunta anayasası değişmeli”… Hazırlıklar başladı

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarının 52. yılı için mesaj veren Hatimoğulları, “Onları bir kez daha anıyorum. Biz onları hiçbir zaman unutmadık ama onların kalemini kıranlar, onları darağacında sallandıranlar tarihin çöp sepetinde oldukları için insanlık tarihi onları hiçbir zaman hatırlamayacak” ifadelerini kullandı.

Ekonomi ile ilgili iktidara eleştirilerde bulunan Hatimoğulları, “Türkiye ekonomik, siyasal ve toplumsal olarak ciddi bir çöküş yaşıyor. Ekonomik çöküşün diğer adı dışa bağımlılıktır. Bir zamanlar etin, sütün, samanın merkezi olarak bilinen Türkiye, AKP’nin politikaları nedeniyle ithalata bağımlı bir ülke haline gelmiştir. Amaç yerli üreticiyi tasviye etmektir” dedi.

“Enflasyon aldı başına gidiyor” diyen Hatimoğulları, “Ekonomik çöküşten en fazla yoksullar ve asgari ücretle çalışanlar olumsuz olarak etkileniyor. Enflasyon dizginlenememektedir” ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ’YE TEPKİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 1 Mayıs’ta Saraçhane’den Taksim’e yürümek isteyenleri hedef aldığı açıklamasına tepki gösterdi. Hatimoğulları, şunları söyledi:

“AYM’nin kararına göre 1 Mayıs’ta Taksim, miting alanı olarak kullanılabilecekti. Fakat Taksim’i işçilere, emek örgütlerine yasakladılar. O kadar yüksek şiddette bir polis şiddeti uygulandı ki işçilere, emek örgütlerine; gaz sıkıldı, plastik mermi kullanıldı.

Dün Cumhurbaşkanı, bugün de küçük ortağı 1 Mayıs’ı gündemden düşürmüyorlar. 1 Mayıs’ın altında plan ve proje aramaktalar. Küçük ortak, Marks’a da dil uzatmış. Marks’ın bir sözüyle yanıt vermek isterim; ‘İnsanca yaşamanın tek yolu, insanlığa düşman olan her şeyle savaşmaktır.’ Siz insanlığın düşmanısınız ve biz sizin bu rejiminize savaşıyoruz.”

GEZİ VE KOBANİ DAVASI MESAJI

Gezi Davası ile Kobani Davası ile ilgili de açıklama yapan Hatimoğulları, şunları söyledi: “AİHM kararına göre Gezi tutukluları, Osman Kavala ve arkadaşları serbest bırakılmalıdır. AİHM kararlarına göre Türkiye’nin gerçek anayasaları gerçek anlamda uygulanıyor olsaydı Kobani kumpas davasında tutuklu bulunan bütün arkadaşlarımız serbest bırakılmalıydı.”

‘YENİ ANAYASA’ TARTIŞMASI

‘Yeni anayasa’ tartışmalarına dair değerlendirmelerde bulunan Hatimoğulları, “Yeni anayasa tartışması devam ediyor. Meclis Başkanı sayın Numan Kurtulmuş, Parlamento’da grubu bulunan siyasi partilere ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye’nin demokratik bir anayasaya ihtiyacı var. 12 Eylül’den kalma, askeri cuntanın anayasasının bu topraklara cevap olamayacağını, böyle bir otoriter rejimin ürünü olan anayasanın ülkeyi demokratikleştirmeyeceğini hepimiz gayet biliyoruz” dedi.

Türkiye’nin çok acil gündemleri olduğunu belirten Hatimoğulları, şunları söyledi:

“Demokratik bir anayasa yapım süreci ile ilgili DEM Parti olarak kendi komisyonlarımızı kurduk. Anayasa en geniş yelpazede bir toplumsal mutabakat metni olduğu için Türkiye’de bulunan bütün demokrasi güçleriyle, tabana yayılmış bir demokratik anayasa tartışma sürecine ihtiyacımız olduğunun farkındayız.”

“Özellikle açlık, yoksulluk, işsizlik… Özgürlük düşmanı bir atmosfer var. Böylesi bir atmosferde anayasa tartışmalarının bütün bu sorunların üzerini örtmemesi gerekiyor. Fakat elbette ki demokratik anayasa ihtiyacının altını çizerek söylüyorum. Bugüne kadar hep müzakere ve diyalog partisi olarak çağrılarımızı, Türkiye’nin sorunlarının çözülmesi konusunda bir az önce bahsini ettiğim, Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesi dahil, elbette ki bir demokratik anayasa yapım sürecinde çözüme kavuşturulabileceğini biliyoruz.”

İLGİLİ HABER: https://www.odatv.com/guncel/yeni-anayasa-tartismalari-akpye-ilk-destek-dem-partiden-120042243

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x