Altın fiyatları rekora doymuyor! Makas giderek açılıyor

Ons altın fiyatları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın dün yılın ortalarında faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendirmesinin ardından tarihi zirveye yakın seyrediyor. Sarı maden ayrıca, 5 ayın en büyük haftalık yükselişini kaydetmeye hazırlanıyor. Piyasalar bugün TSİ 16.30’da açıklanacak ABD’de tarım dışı istihdam verilerini yakından takip edecek. Sürpriz gelecek bir veriyle piyasaların hareketlenmesi bekleniyor.

Ons altın spot piyasada, yeni güne 2.161 dolar civarında başladı. ABD altın vadeli işlemleri, 2.164 dolarda el değiştirdi.

Altının gram tarafındaki fiyatlamasını hem ons altın hem de Dolar/TL’deki gelişmeler etkiledi.

Gram altın, 2.217 Türk Lirası civarında işlem gördü. Çeyrek altın ise 3.691 Türk Lirası’ndan alıcı buldu.

Serbest piyasada güncel altın satış fiyatları

Gram altın 2.345,99 lira

Çeyrek altın 3.624,21 lira

Yarım altın 7.248,43 lira

Cumhuriyet altını 14.453 lira

Gremse altın 38.994,00 liradan satılıyor.

ALTINDA ‘ALIŞ’ MAKASI AÇILIYOR

Son bir haftadır altın fiyatları rekor üstüne rekor kırıyor. Piyasadaki bu hareketlilik, altının alış fiyatları arasındaki makası ilk kez 100 liranın üzerine taşıdı. Dün Kuyumcukent’te 3 bin 773 TL’den, Kapalıçarşı’da 3 bin 820 TL’den işlem gören çeyrek altın, aynı gün İstanbul’un farklı ilçelerindeki kuyumcularda 3 bin 900 TL’yi aştı.

Kuyumcukent esnafı Veysi Amcalar, altın fiyatlarında oynaklığın olmadığı dönemlerde lokasyonuna göre 50-60 lira arasında değişen bu farkın son günlerde ilk kez 100 lirayı aştığını, hatta lokasyona göre 150 liraya kadar çıktığını söyledi.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, “Semt kuyumcularıyla çarşı arasındaki makas doğal, ancak son günlerde bu makas açıldı. Altının ons fiyatı bir saat içinde aşırı inip çıktığı için kuyumcular da makası açık tutuyor. Çünkü satınca yerine koyabilirler mi koyamazlar mı emin olamıyorlar” diye konuştu.

DOLAR 32 TL SINIRINDA! EURO REKORA DOYMUYOR

Bu hafta dolar kurunda yükseliş hızlandı. Haftaya 31,57 TL’den giriş yapan dolar kuru haftanın son gününe 31,95 TL’den başladı. Aynı şekilde Euro kuru da 35,01 TL ile rekor seviyeden başladı. Dolar yılbaşından bugüne yüzde 8,12 yükseldi. 

Küresel piyasalardaki yükseliş Jerome Powell’ın faiz indirimini işaret etmesinin ardından geldi. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi 102,76’ya kadar geriledi. 

Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre’deki ifadesinin ikinci gününde de faiz indirimlerine başlamak için enflasyonun yüzde 2’ye doğru gerilediğinden emin olmak istediklerini söyledi. Powell “Bunu gördükten sonra faiz indirimlerine başlayabiliriz.” dedi. Powell’ın faiz indirimlerine açık kapı bırakması küresel risk iştahını artırırken, dolara güç kaybettirdi. 

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası(ECB)’de politika faizini sabit bıraktı. Beklentiler de sabit bırakılacağı yönündeydi. ECB üyeleri pandemiden beri ilk kez görüntülü konuşma ile toplantı gerçekleşti. ECB, 2024 yılı için enflasyon beklentilerini düşürdü. 

TCMB’nin brüt rezervleri 1 Mart haftasında 130,9 milyar dolar olarak kaydedildi. Bir önceki hafta bu rakam 134,2 milyar dolar olmuştu. KKM’deki birikim 1 mart haftasında 22 milyar TL azaldı. Böylece 27 haftada 1 trilyon 080 milyar TL KKM’den çıkış yaptı.

Piyasalarda bugün içerde herhangi bir veri bulunmazken, dışarda ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları takip edilecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x